Pierwszy koncert zespołu pod nazwą „Babsztyl” miał miejsce na festiwalu piosenki turystycznej „Bazuna” w Gniewie w 1977r. Młodzi studenci gdańskiej AWF — Zbyszek Hofman i Rysiek Wolbach zachwycili zgromadzoną na dziedzińcu zamkowym publiczność autorską „Balladą o samotności”, zdobywając jedną z głównych nagród. Na tej samej scenie tryumfy święcił przyszły inżynier (PG) Lech Makowiecki, wspomagający swym głosem i gitarą innego debiutanta: Rudiego Schuberta! Całonocne muzykowania i „dżemy” sprawiły, że „trójca” Hofman-Wolbach-Makowiecki poczuła ten sam feeling… I wtedy to właśnie — na wiele lat — zawiązał się trzon gdańskiej grupy muzycznej „Babsztyl”…
Grupa wyróżniała wszystkim pięknymi piosenkami i znakomicie zharmonizowanymi głosami. Niepowtarzalnie piękny, naturalny tenor Zbyszka wsparty mocnymi, soczystymi barytonami Ryśka i Lecha robił piorunujące wrażenie nie tylko na dziewczynach… Wojciech Młynarski, przewodniczący jury Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie po wysłuchaniu „Ballady” powiedział, że dla takich utworów warto zorganizować festiwal…
Wyróżnienia i nagrody na festiwalach i przeglądach piosenki studenckiej („Babsztyl” był wielokrotnym laureatem „Yapy”, „Sabataru”, „Tartaku”, „Bakcynalii”, „Bazuny”, „Szklarskiej Poręby” i wielu, wielu innych) ugruntowały pozycję gdańskiej grupy jako czołowego zespołu reprezentującego szeroki nurt twórczości akademickiej: od krainy łagodności, przez śpiewany kabaret, po żywiołowe, muzyczne szaleństwa kapeli wraz z publicznością!
Pisząc o historii zespołu „Babsztyl” nie sposób pominąć osoby Pawła Kasperczyka (absolwenta Politechniki Gdańskiej) „barwna postać” od pierwszych dni towarzysząca zespołowi . Autor tekstów ‚kompozytor, konferansjer, „dobry duch ” zespołu. Twórca największych „hitów” „Babsztyla ” takich jak: „Hej przyjaciele”, „Góralska opowieść” czy tytułowa piosenka pierwszej płyty długogrającej zespołu Babsztyl „Szykuj się bracie”. Osobowość Pawła wywarła ogromny wpływ na twórczość zespołu nie tylko dlatego że był autorem wielu tekstów piosenek. Praktycznie do czasu zawieszenia działalności Paweł na dobre i złe związany był z „Babsztylem” (obecnie dyrektor radia „EL” w Elblągu).
Sukcesy koncertowe i doskonały kontakt zespołu z publicznością zwróciły uwagę „branży”; już pierwsze nagrania radiowe (PR Gdańsk i Bydgoszcz) wypadły bardzo obiecująco. Jednak dopiero zwycięstwo w kategorii zespołów w: „Ogółnopolskim Młodzieżowym Przeglądzie Piosenki” (finał) w Toruniu 1980 r. i znalezienie się w „Złotej Dziesiątce” sprawiły ‚że kariera „Babsztyla” nabrała przyspieszenia. Udział w debiutach festiwalu „Polskiej Piosenki w Opolu „(Opole 1981 r.) oraz wyróżnienie w formie zaproszenia do koncertu finałowego w którym „niszowy” zespół studencki rozkołysał amfiteatr bardziej niż nagrodzeni finaliści, a utwór „W siną dal” śpiewała z „babsztylami” cała Polska!…i „posypały„się propozycje .
Rezerwacje tel 609 152 420
wstęp 20 zł